Steigenberger Hotel Maslak İstanbul, adımınızı ilk attığınız andan itibaren size mutlu bir gülümseme ile misafirperverlik eder…

“Bir oteli tanıtan ilk yüz; bizleriz…”

Steigenberger Hotel Maslak İstanbul, adımınızı ilk attığınız andan itibaren size mutlu bir gülümseme ile misafirperverlik eder…

Sadeliğin içerisinde kendine özgü detaylar ve dokunuşların samimiyet, özveri, nezaketle buluştuğu Steigenberger Hotel Maslak İstanbul ile tanıştığınız ilk anda size özel karşılamasının isimleriden biri olan Belboy Hakan Kayıkçı, severek yaptığı işinin detaylarını anlattı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1977 yılında doğdum. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. 2003 yılından beri Steigenberger Hotel Maslak İstanbul bünyesinden çalışmaktayım.

İşiniz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Misafirlerimize en üst düzeyde hizmet vermek, kendilerine otelimizi iyi tanıtmak, bütün isteklerine cevap vermek, yardımcı olmak ve kendilerini otelimizde mutlu hissettirmek. Tabii bu da karşılamadan başlayıp, uğurlamaya kadar giden ağırlamak için en iyi hizmeti vermek bizim elimizde…

Steingenberger’de kaç yıldır çalışıyorsunuz?

2003’den beri çalışmaktayım. Daha önce bir başka otelin yiyecek-içecek bölümünde çalışıyordum. O otelden ayrıldıktan sonra da Steingenberger’de yine aynı departmanda çalışmaya başladım. Sonrasında “Bell Boy” olarak devam ettim. Halen Bell Team’de “Bell Captain” olarak devam ediyorum.

Steigenberger’de bir gününüz nasıl geçiyor?

Genelde sabah shift’lerinde çalıştığım için biraz yoğun geçiyor günlerim. Sabahları grup çıkışları çok yoğun olduğundan dolayı grubun valizlerini toplamayı ve otobüslerin saatlerine göre çıkışlarını ayarlıyorum. Sabah ise misafirlerimizin, restorana ve otele yakın iş merkezlerine yönlendirilmesine, kendilerine taksi ayarlanması ve güvenilir bir ortam sağlanmasını sağlıyoruz, ekip arkadaşlarımla. Her zaman güler yüzle misafirlerimizi selamlayıp, isteklerine göre yardımcı oluyorum.

Steigenberger’de misafirlerinizi kendilerini özel hissettirmek için diğer otellerden farklı nasıl bir hizmet veriyorsunuz?  

Karşılamadan uğurlamaya kadar kendilerini mutlu olacak bir şekilde ağırlamaya çalışıyoruz. Otelimizde, misafirlerimizi evinde gibi hissettirebilmek bizim için çok önemli. Otelimizin asıl vizyonu ve misyonu da bu yönde zaten. Daima güler yüz ile isteklere cevap veriyoruz. Çünkü misafirlerimiz için kendilerine bu hizmeti gösterebilmek ve hissettirmek bizi de özel kılar.

İşinizde başarılı olmak için neler yapıyorsunuz?

Çalışmayı çok seviyorum. Eksik yönlerim ne ise onların üzerinde yoğunlaşıp, kendimi geliştirmeye çalışıyorum, her zaman. Bence başarının sırlarından birisi bu.

“Bell Boy” olmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Bell Boy olmanın avantajı çok fazla. Oteli tanıtan ilk yüz bizleriz aslında. Kapıdan başlayan karşılama, odaya kadar devam ettiği için otelin en iyi tanıtıcısıyız, diyebilirim. Sadece valiz taşımak değildir görevimiz. Birçok konuda misafirlerle iletişim içindeyiz.

Sizce iyi bir “Bell Boy” nasıl olmalıdır?

Öncelikle güler yüzlü olması ve işini sevmesi gerekir. Hizmete açık olduğunu misafire hissettirmelidir. Misafire karşı empati kurmalı ve sorun çözücü olmalıdır. Steigenberger Hotel Maslak İstanbul ve ekibi bu hizmetleri en profesyonel veren bir otel…